Skikaras

Areál Mezihoří

sjezdovka Mezihoří

sjezdovka Mezihoří

Severní expozice svahu ve spojitosti s mrazovou kotlinou Mezihořského údolí, dává velké předpoklady pro dlouhé udržení přírodního sněhu, i v relativně malé nadmořské výšce. Další předností areálu je, že pro oblast Hořicka, Ostroměřska, Mlázovicka a Bydžovska je nejbližší spádovou oblastí a je velmi dobře přístupný.

Sjezdovka je upravována rolbou, která je ve vlastnictví spolku a díky této technologii úpravy tratě se výrazně prodlužuje doba provozu sjezdovky.

 

Historie skiareálu v Mezihoří

Spolek Přátel Mezihořského údolí KARAS z.s. již od 80. let minulého století provozuje lyžařský vlek na své základně v Mezihoří. Původní vlek byl staršího typu, na kterém se lyžař připojoval na lano zapůjčenou kotvičkou. Tento druh vleku byl hlavní příčinou malému zájmu lyžařů o naší sjezdovku, protože výrazně zpomaloval odbavení lyžařů.

Spolek se v roce 2002 rozhodl toto zařízení odstranit a vybudovat nový vlek typu VL 315 MOD I s pevnými unášeči vzor POMA, jenž byl poprvé provozován v lyžařské sezóně 2003/2004. Jeho délka činí 430 metrů, převýšení je 70 metrů a vyveze na 40 unašečích 540 lyžařů za hodinu.

Lyžařský areál v Mezihoří je v porovnání s ostatními zvýhodněn zejména severní expozicí svahu a zároveň “mrazovou” kotlinou Mezihořského údolí, což předpokládá dlouhého udržení přírodního sněhu v relativně nízké nadmořské výšce (pokud napadne). Další předností areálu je, že pro oblast Hořicka, Ostroměřska, Mlázovicka a Bydžovska je nejblíže položený a je velmi dobře přístupný.

Průměrná sezóna za posledních 14 let vychází sice na necelých 19 dní, ale to zásluhou několika let, kdy se nejezdilo vůbec. Byly však i sezóny, kdy jsme ryze na přírodním sněhu jezdili 40 a více dnů.

Parametry vleku

rolba

rolba

  • Délka: 430 metrů
  • Převýšení: 70 metrů
  • Kapacita: 540 lyžařů za hodinu
  • Počet kotev: 40 ks
  • Údržba: rolba

U spodní části vleku se nachází občerstvení.